Camilla Grebe, Åsa Träff – „Bardziej gorzka niż śmierć”

Pewnego deszczowego jesiennego wieczoru pięcioletnie dziecko jest zmuszone patrzeć, jak ktoś zabija jego matkę.
W innej części miasta terapeutka Siri i jej znajoma, Aina, otaczają opieką nowe pacjentki: grupę kobiet, które padły ofi arą przemocy domowej. Przez jakiś czas kobiety dzielą ze sobą wieczory, snując ponure historie o przemocy, a także niemożliwej miłości i jej brutalnym rozpadzie.
Losy dziecka, Siri i skrzywdzonych przez życie kobiet powoli splatają się w przedziwny sposób, a chęć pokuty i próba uzdrowienia zmieniają się w polowanie na mordercę.

coverbig Camilla Grebe i Åsa Träff to dwie siostry, które stworzyły cykl powieści o terapeutce Siri Bergam usiłującej pogodzić się z traumatyczną przeszłością, jednocześnie pomagając innym. Nie wiem, czy to zasługa świetnego tłumaczenia, czy autorki mają taki sam styl, ale podwójne autorstwo nie było odczuwalne podczas czytania.

Siri Bergman razem z koleżanką z pracy, Ainą, prowadzi terapię dla kobiet, które doświadczyły przemocy domowej. Jednocześnie w mieście dochodzi do brutalnego morderstwa – na oczach pięciolatki zostaje zamordowana jej matka. Wątki zaczynają się nieoczekiwanie splatać, a uczestniczki terapii również mają swoje za uszami.. Na jednej z sesji terapeutycznych dochodzi do zabójstwa.. Ale kto zabił i kogo? Dlaczego okrutnie skopano matkę 5 latki i kto zajmie się teraz dzieckiem?

Mroczna Szwecja, z pozoru bezsensowne zabójstwa (bo czy jakiekolwiek są sensowne?), terapeutka, która jest naiwna i nie radzi sobie z przeszłością i teraźniejszością, o której wielu marzy.. Wiele odniesień do pierwszej części, której niestety nie czytałam, rozwinięte wątki prywatne jej kolegów z pracy i przyjaciół. Ta książka zdecydowanie nie jest przewidywalna i nudna, czyta się ją szybko i gładko, ale nie wywołała we mnie większych emocji. Jest niby mroczno, ale akcja się ślizga, nie ma żadnego bum i większego zaskoczenia.

Jak dla mnie był to lekki kryminał, który nie wniósł nic nowego, oprócz rozdziałów przerywanych dziennikami terapii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s