Maureen Lee – „Matka Pearl”

Dlaczego Amy zabiła ukochanego męża i co przydarzyło się ich córeczce Pearl? Jest rok 1971. Amy wychodzi z więzienia po dwudziestu latach, które odsiedziała za zabójstwo męża. Jej córka Pearl jest już dorosła. Teraz będzie musiała się zmierzyć z tajemnicą, tak długo ukrywaną przez matkę… Dlaczego Amy zabiła? Historię jej rodziny poznajemy od roku 1939, gdy kobieta zakochała się w Barneyu. Oboje stworzyli szczęśliwy związek, a potem Barney poszedł na wojnę i wrócił całkiem odmieniony… Niezapomniana opowieść o wielkiej miłości, dramatycznych przypadkach losu i niebywałym poświęceniu stworzona przez autorkę bestsellerowej Wędrówki Marty.

352x500 To moje pierwsze spotkanie z tą poczytną angielską autorką, choć zaliczyłam już niezły falstart, bo miałam w ręku jej „Wrześniowe dziewczynki”, które odłożyłam na półkę. Teraz z pewnością do niej wrócę.

„Matka Pearl” to opowieść tocząca się w czasie wojny, opisująca wielką miłość rodziców tytułowej Pearl, a także życie zwyczajnych ludzi, którzy musieli zmierzyć się z wojną oraz konsekwencje tych zdarzeń na początku lat 70-tych, kiedy matka Pearl wychodzi z więzienia po zabiciu męża, a życie wszystkich podporządkowane jest temu wydarzeniu.

Ta historia wcale nie jest przewidywalna! Kiedy już, już miałam wrażenie, że załapałam, o co w tym wszystkim chodzi, okazywało się, że historia potoczyła się całkiem inaczej. W czasie czytania miałam wrażenie, że czytam jedną z powieści Fannie Flag – to samo ciepło i gawędziarstwo, choć umiejscowione w zimnej Anglii, a nie na amerykańskim Południu.

To wrażenie popsuła jednak końcówka – kiedy opadły już emocje i minął kulminacyjny moment, okazało się, że życie wszystkich bohaterów, a nawet sąsiadów, potoczyło się tak sielskim torem, jak to tylko możliwe. Możliwe, że rekompensując im wcześniejsze wydarzenia.

Dobrze się  jednak w takiej powieści od czasu do czasu zanurzyć.

2 myśli w temacie “Maureen Lee – „Matka Pearl””

  1. Zupełnie nie znam Fannie Flag i nie pamiętam, czy czytałam książki podobnego typu. Noo, i po te opisywana chyba nie sięgnę, bo zdradziłaś zakończenie. 😀 😛

    1. Fannie Flag to autorka „Smażonych zielonych pomidorów”. A zakończenie jako takie zdradziłam, ale nie wyjawiłam tajemnicy, którą kryje ta książka, bo nie wszystko było tam zero-jedynkowe 😛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s