John Green – „Szukając Alaski”

Porównywany z przełomowym „Buszującym w zbożu” J.D. Salingera literacki debiut Johna Greena to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie.
Niezapomniana opowieść o odkrywającym życie Milesie zakochanym w szalonej, zbuntowanej Alasce, dzięki której odnalazł Wielkie Być Może – czyli najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistości.

170383-352x500 Skuszona świetną „Gwiazd naszych wina” tego autora i dobrymi recenzjami i porównywaniem „Szukając..” do „Buszującego w zbożu” sięgnęłam po kolejną młodzieżową pozycję Johna Greena. I się zawiodłam.

Głównym bohaterem jest szesnastoletni Miles, który jest samotny, wrażliwy, inteligentny, a jego pasją jest zapamiętywanie ostatnich słów znanych ludzi. Ma w życiu także jeden cel – odnaleźć Wielkie Być Może, czyli najprawdziwsze i najintensywniejsze odczuwanie rzeczywistości.

(No co za bzdury!)

Wbrew rodzicom zapisuje się do surowej szkoły z internatem, gdzie pije, pali i buja się ze znajomymi, oczywiście każdy z nich jest oryginalny, z innej parafii i kraju. I w sumie nic się więcej nie dzieje. Palą w łazience, robią jakieś żarty, upijają się i zwierzają sobie. I wtedy, wielkie bum!, umiera oblubienica głównego bohatera. Jak to się stało, dlaczego się stało? Moment jej śmierci był jedynym ciekawym momentem w tej książce. Później jest czas na refleksje i usilne poszukiwanie Wielkiego Być Może i wyjścia z labiryntu cierpienia.

Nie, nie porwała mnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s