Virginia Cleo Andrews – „Kwiaty na poddaszu”

352x500 Powieść podobno jest kultowa, ale przemykała mi tylko w postaci tytułu i nigdy nie zaznajomiłam się z opisem książki. Trafiłam jednak na zwiastun zekranizowanej drugiej części powieści, co doprowadziło mnie do pierwszej części, którą wczoraj przeczytałam.

“Wciągająca historia o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia – w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice, mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z bliskim krewnym, a narodzone z tego związku dzieci uważają za przeklęte. W tajemnicy przed dziadkiem rodzeństwo zostaje umieszczone na poddaszu, którego nigdy nie opuszcza. Dzieci żyją w ciągłym strachu, nie dojadają. W dodatku brat z siostrą niebezpiecznie zbliżają się do siebie…”

Opinie o filmach są miażdżące, ale książka się trochę obroniła. Jest co prawda napisana prostym, a wręcz banalnym językiem, ale cała historia sprawia, że pomimo niedociągnięć nie można jej odłożyć. Nie szokuje mnie jednak ten kazirodczy wątek, jest taki trochę na siłę, ale rozwija się wraz z następnymi częściami.

Przede wszystkim fascynowała mnie postać matki i babki – matki, która z czułej i kochającej istoty przeistacza się w potwora, który zagraża swoim dzieciom. I babka, której fanatyczne oddanie religii może być tylko wierzchołkiem jej zaburzeń.

Wciąga i zdecydowanie zapada w pamięć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s