Emily Jane Brontë – „Wichrowe wzgórza”

225091-352x500 Nie wiedzieć czemu nie mogłam się nigdy zmusić do sięgnięcia po klasykę literatury i dzięki temu miejscu mam doskonałą okazję. Sądziłam, że „Wichrowe wzgórza” to nie jest mój klimat, nie jestem zbyt romantyczna i nie lubię takich historii i nie myliłam się. Rozgrywa się ona w czasach wiktoriańskich, przepełniona jest nieszczęściem, niespełnionymi miłościami, klimat mroczny i wietrzny (brakowało tylko prawdziwych duchów), sen miesza się z jawą, a bohaterowie budzą złość i irytację swoim niezrozumiałym postępowaniem. Dominują nieprzebaczone krzywdy i chęć zemsty.

Mam wrażenie, że wiele wydarzeń było wynikiem ingerencji Elly Dean, służącej, naocznego świadka wydarzeń – tu umożliwia spotkanie, tu naskarży, tu ujawni tajemnice.

Drugie pokolenie bohaterów wydaje mi się mdłe i zachowawcze, jednak to oni triumfują, okrutny prześladowca umiera, a oni zakochują się w sobie i koniec pieśni.

Jak dla mnie nie jest to romans, może opiera się na wątku miłosnym, jednak okazuje ludzkie pokręcone losy i pokazuje egoistyczne i gwałtowne charaktery. Nie polubiłam przy tym bohaterów, nie wzruszyła mnie ich nieszczęśliwa miłość i na pewno do tej książki nie wrócę. Może jest to klasyka, ale w mojej bilbliotece nie jest obowiązkową lekturą, choć muszę autorce oddać to, że stworzyła kawał dobrej literatury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s